• نوع: خازن سرامیکی MLCC
  • ظرفیت: 2.2nF / 2200pF
  • ولتاژ نامی: 1KV / 1000V
  • تلرانس: ±10%
  • سایز پکیج: 1206
  • نوع نصب: SMD
6,633 تومان
تعداد تخفیف (%) قیمت واحد قیمت کل
100 — 6,633 تومان 663,300 تومان
500 5 % 6,301 تومان 3,150,675 تومان
1,000 10 % 5,970 تومان 5,969,700 تومان
3,000+ 20 % 5,306 تومان 15,919,200 تومان
x
مقایسه
نقد و بررسی اجمالی

معرفی خازن 2.2NF 1206 10% SMD 1KV | قیمت و مشخصات

خازن 2.2NF 1206 10% SMD 1KV یک خازن سرامیکی چندلایه SMD با ظرفیت 2.2 نانوفاراد، ولتاژ نامی 1 کیلوولت و تلرانس ±10 درصد است که در سایز 1206 قرار می‌گیرد. این ترکیب مشخصات برای مدارهایی مناسب است که به یک خازن با ظرفیت نسبتاً پایین، ابعاد SMD و تحمل ولتاژ بالاتر نیاز دارند.

ظرفیت این خازن 2.2nF است که معادل 2200pF یا 0.0022µF می‌شود. ولتاژ نامی آن 1KV یا 1000V است و تلرانس ±10 درصد نیز محدوده مجاز تغییر ظرفیت نسبت به مقدار نامی را مشخص می‌کند. نمونه‌های تجاری متعددی با همین مشخصات در خانواده خازن‌های سرامیکی MLCC عرضه شده‌اند.

مشخصات فنی خازن 2.2NF 1206 10% SMD 1KV

ظرفیت نامی این محصول 2.2 نانوفاراد است. در واحدهای دیگر، این مقدار برابر با 2200 پیکوفاراد و 0.0022 میکروفاراد خواهد بود.

ولتاژ نامی خازن 1KV معادل 1000 ولت است. این مشخصه یکی از مهم‌ترین موارد هنگام انتخاب این قطعه است؛ زیرا خازن‌های 2.2nF با ولتاژهای بسیار پایین‌تر نیز وجود دارند و نمی‌توان صرفاً بر اساس ظرفیت، یک نمونه را جایگزین نمونه دیگر کرد.

تلرانس محصول ±10% است. بنابراین اگر مقدار نامی 2.2nF را مبنا قرار دهیم، ظرفیت تئوری قطعه با این تلرانس در محدوده تقریبی 1.98nF تا 2.42nF قرار می‌گیرد.

نمونه‌های معتبر همین مشخصات، مانند Walsin 1206B222K102CT و AVX 1206AC222KAT2A، از نوع MLCC سرامیکی با دی‌الکتریک X7R هستند. با این حال، چون برند و Part Number محصول شما مشخص نشده است، نباید X7R را به‌عنوان مشخصه قطعی همین محصول در نظر گرفت.

نحوه عملکرد خازن 2.2NF 1KV

خازن انرژی الکتریکی را در میدان الکتریکی بین الکترودهای خود ذخیره می‌کند. رفتار آن در مدار به ظرفیت، فرکانس سیگنال و شرایط کاری بستگی دارد و می‌تواند در بخش‌هایی مانند فیلتر، کوپلینگ و کاهش نویز مورد استفاده قرار گیرد.

ظرفیت 2.2nF در محدوده ظرفیت‌های نسبتاً پایین قرار دارد و برای مدارهایی که به ظرفیت‌های کوچک نیاز دارند کاربردی است. از طرف دیگر، ولتاژ نامی 1KV باعث می‌شود این قطعه در مقایسه با خازن‌های 2.2nF معمولی، برای شرایطی که تحمل ولتاژ بیشتری نیاز است گزینه مناسب‌تری باشد.

در استفاده از خازن در مدارهای ولتاژ بالا، نباید فقط ولتاژ نامی خود قطعه را در نظر گرفت. نوع ولتاژ، شرایط کاری، فاصله‌های ایمنی روی PCB و مشخصات دقیق سازنده نیز اهمیت دارند.

کاربردهای خازن 2.2NF 1206 1KV

خازن‌های سرامیکی SMD با ظرفیت 2.2nF و ولتاژ 1KV در مدارهایی استفاده می‌شوند که به ظرفیت پایین و تحمل ولتاژ بالا نیاز دارند. از کاربردهای رایج این نوع خازن می‌توان به بخش‌هایی از مدارهای تغذیه، فیلترهای سیگنال، کاهش نویز و برخی مدارهای ولتاژ بالاتر اشاره کرد.

در نمونه‌های 1206 با مشخصات مشابه، سازندگان این قطعات را در دسته خازن‌های High Voltage و MLCC قرار می‌دهند. برای مثال، AVX نمونه 1206AC222KAT2A را به‌عنوان خازن سرامیکی 2200pF با ولتاژ 1kV، تلرانس 10 درصد و دی‌الکتریک X7R معرفی کرده است.

با این حال، کاربرد دقیق خازن باید بر اساس مدار مشخص شود. یک خازن 1KV لزوماً برای هر مدار ولتاژ بالا مناسب نیست و پارامترهای دیگری مانند نوع دی‌الکتریک و شرایط فرکانسی نیز می‌توانند روی انتخاب تأثیر بگذارند.

سایز 1206 در خازن SMD

عبارت 1206 به اندازه بدنه خازن SMD اشاره دارد. این سایز در استاندارد متریک با کد 3216 شناخته می‌شود و ابعاد اسمی آن حدود 3.2 × 1.6 میلی‌متر است.

به همین دلیل، هنگام جایگزینی این خازن روی PCB باید footprint برد نیز با سایز 1206 هماهنگ باشد. اگرچه ظرفیت و ولتاژ ممکن است با قطعه قبلی یکسان باشد، اما تفاوت در سایز یا ضخامت می‌تواند باعث ایجاد مشکل در نصب شود.

نمونه Walsin 1206B222K102CT نیز دقیقاً با Case Code 1206 / 3216 معرفی شده و نوع نصب آن SMD است.

اهمیت تلرانس 10 درصد

تلرانس ±10% نشان می‌دهد ظرفیت واقعی قطعه می‌تواند نسبت به مقدار نامی 2.2nF تا 10 درصد تغییر داشته باشد.

برای این محصول، محدوده محاسباتی ظرفیت از حدود 1.98nF تا 2.42nF خواهد بود. بنابراین اگر مدار نسبت به تغییرات ظرفیت حساس باشد، تلرانس باید هنگام انتخاب قطعه در نظر گرفته شود.

برای بررسی مقدار واقعی خازن، استفاده از LCR Meter روش مناسب‌تری است. در خازن‌های سرامیکی، شرایط اندازه‌گیری نیز می‌تواند روی نتیجه تأثیر بگذارد.

تفاوت خازن 2.2NF 1KV با خازن 2.2NF معمولی

مهم‌ترین تفاوت این محصول با بسیاری از خازن‌های 2.2nF معمولی، ولتاژ نامی 1KV است. ممکن است دو خازن ظرفیت یکسانی داشته باشند، اما از نظر ولتاژ قابل تحمل تفاوت زیادی داشته باشند.

به همین دلیل هنگام تعمیر یا طراحی مدار، جایگزین کردن یک خازن 2.2nF با نمونه‌ای که ولتاژ نامی پایین‌تری دارد کار درستی نیست؛ حتی اگر ظرفیت و اندازه ظاهری آن مشابه باشد.

از طرف دیگر، بین خازن‌های 2.2nF، 1KV و 1206 نیز ممکن است تفاوت‌هایی در نوع دی‌الکتریک، دمای کاری و مشخصات فرکانسی وجود داشته باشد. بنابراین در کاربردهای حساس، بررسی Part Number کامل سازنده اهمیت دارد.

راهنمای انتخاب و خرید خازن 2.2NF 1206 10% SMD 1KV

هنگام خرید این محصول، ابتدا سه مشخصه اصلی یعنی 2.2nF، 1KV و ±10% را بررسی کنید. سپس سایز 1206 را با فضای موجود روی PCB تطبیق دهید.

اگر این خازن برای جایگزینی قطعه‌ای روی برد تهیه می‌شود، بهتر است مقدار ظرفیت و ولتاژ قطعه قبلی را دقیقاً بررسی کنید. استفاده از خازنی با ظرفیت مشابه اما ولتاژ پایین‌تر می‌تواند باعث خرابی قطعه در مدار شود.

در صورتی که برند یا Part Number مشخصی برای محصول موردنیاز است، همان کد را مبنا قرار دهید. برای مثال، Walsin، KEMET و AVX نمونه‌هایی با مشخصات 2.2nF، 1KV، ±10% و 1206 تولید کرده‌اند، اما مشخصات جزئی هر مدل باید از دیتاشیت همان سازنده بررسی شود.

مزایا و ویژگی‌های خازن 2.2NF 1206 1KV

ترکیب ظرفیت 2.2nF با ولتاژ نامی 1KV باعث می‌شود این خازن برای مدارهایی که فضای محدودی روی PCB دارند و هم‌زمان به تحمل ولتاژ بالاتر نیاز دارند، قابل استفاده باشد.

پکیج 1206 نیز امکان استفاده از قطعه را در طراحی‌های SMD فراهم می‌کند. تلرانس ±10 درصد هم محدوده مجاز ظرفیت را مشخص می‌کند و در زمان انتخاب قطعه باید متناسب با نیاز مدار در نظر گرفته شود.

سوالات متداول

خازن 2.2NF 1206 10% SMD 1KV چیست؟

این محصول یک خازن SMD با ظرفیت 2.2nF، ولتاژ نامی 1KV، تلرانس ±10 درصد و سایز 1206 است.

ظرفیت خازن 2.2NF چقدر است؟

ظرفیت آن 2.2nF است که برابر با 2200pF یا 0.0022µF می‌شود.

1KV در این خازن به چه معناست؟

1KV یا 1000V ولتاژ نامی خازن است. این مقدار نشان می‌دهد خازن برای شرایط کاری مشخص‌شده توسط سازنده با این سطح ولتاژ طراحی شده است.

سایز 1206 یعنی چه؟

1206 کد اندازه بدنه خازن SMD است و در استاندارد متریک با 3216 شناخته می‌شود. ابعاد اسمی این سایز حدود 3.2 × 1.6 میلی‌متر است.

تلرانس ±10% برای خازن 2.2nF یعنی چه؟

یعنی ظرفیت واقعی می‌تواند حدود 10 درصد کمتر یا بیشتر از مقدار نامی باشد. برای 2.2nF، این محدوده تقریباً 1.98 تا 2.42nF است.

آیا هر خازن 2.2nF را می‌توان جایگزین این قطعه کرد؟

خیر. علاوه بر ظرفیت، باید ولتاژ نامی، سایز، نوع خازن و در کاربردهای حساس، مشخصات دی‌الکتریک و سایر پارامترهای فنی نیز بررسی شوند.

آیا خازن 2.2NF 1KV برای مدارهای ولتاژ بالا مناسب است؟

این نوع خازن برای کاربردهایی با نیاز به تحمل ولتاژ بالاتر استفاده می‌شود، اما مناسب بودن آن برای یک مدار خاص به شرایط واقعی مدار و مشخصات کامل قطعه بستگی دارد.

جمع‌بندی خرید

خازن 2.2NF 1206 10% SMD 1KV یک خازن SMD با ظرفیت 2.2nF، ولتاژ نامی 1000V، تلرانس ±10 درصد و سایز 1206 است. این ترکیب مشخصات آن را برای مدارهایی که به ظرفیت پایین و تحمل ولتاژ بالاتر نیاز دارند، مناسب می‌کند.

هنگام خرید یا جایگزینی این قطعه، فقط مقدار 2.2nF را بررسی نکنید. ولتاژ 1KV، تلرانس 10% و سایز 1206 نیز باید با نیاز مدار و قطعه قبلی مطابقت داشته باشند.

نمایش ادامه مطلب
دیدگاه کاربران
نقد و بررسی‌ها0
  • جدیدترین
  • مفیدترین
  • دیدگاه خریداران

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

5
4
3
2
1
0.0

بر اساس 0 دیدگاه

نظر خود را در مورد این محصول بنویسید ... افزودن دیدگاه
پرسش و پاسخ
  • هنوز پرسشی ثبت نشده است.

شما هم درباره این کالا پرسش ثبت کنید ثبت پرسش جدید
نقد و بررسی